Licensed to USA Masters TandF -WMA Champ Meet
                                        HY-TEK's Meet Manager 8/4/2008 10:31 AM
               27th Hayward Classic 2008 - 8/2/2008 to 8/3/2008                
                           Hayward Field, Eugene OR                            
                                    Results                                    
 
Event 1  W45 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Megan Rankin             W47 Canada                   14.01  -0.7  2 
  2 Linda Butler             W45 Portlands Master         14.10  -0.7  2 
  3 Gail Kuhnly              W46 Christ Life TC           15.51  -0.7  2 
 
Event 1  W50 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Donna Schultz            W50 Willamette Strid         14.59  -0.7  2 
 
Event 1  W60 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Caroline Cooney          W61 Portlands Master         17.49   0.9 
 
Event 1  W70 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Barbara Jordan           W72 MVTC                     16.41   0.9 
  2 Suzi MacLeod             W74 Unattached               20.78   0.9 
 
Event 2  M35 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Shawn Dolezilek          M37 Unattached               11.90   2.1  6 
  2 John Hlavacs             M35 Bowerman AC              13.05   2.1  6 
 
Event 2  M40 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ken Petroff              M44 Unattached               12.01   1.7  5 
 -- Rick Hebb                M44 Unattached                 DNF   2.1  6 
 -- Todd Anderson            M41 Unattached                 SCR          
 
Event 2  M45 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Scott Copeland           M49 Barron Park              12.50   1.7  5 
  2 Glen Hunt                M48 Unattached               12.62   1.7  5 
  3 Aaron Blake              M47 Unattached               12.75   1.7  5 
  4 Mark Phillips            M45 Portlands Master         12.99   1.7  5 
  5 Mark Berry               M46 Unattached               16.35   1.7  5 
 
Event 2  M50 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Michael Waller           M50 Christ Life TC           11.63   0.9  4 
  2 Marcus Irving            M54 Unattached               12.29   0.9  4 
 -- Lyndon Herzberg          M54 Unattached                 SCR          
 
Event 2  M55 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Roger Parnell            M59 Reno Tahoe Athle         13.00   0.9  4 
  2 Robert Hahn              M56 Texas Masters            13.72   0.9  4 
  3 Art Turock               M58 Unattached               14.56   0.9  4 
 
Event 2  M60 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Joe Johnston             M64 Florida AC               14.00   1.1  3 
  2 Gary Giese               M64 Unattached               14.08   1.1  3 
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR          
 
Event 2  M65 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Stephen Robbins          M65 Unattached               12.37   1.1  3 
  2 Douglas Kirkpatrick      M65 Unattached               15.75   1.1  3 
  3 Don McCrea               M67 Portlands Master         17.34   1.1  3 
  4 Rich Noble               M67 Unattached               20.01   1.1  3 
 
Event 2  M75 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Norm Lesage              M78 Canada                   15.47   1.0  2 
  2 Darwin Grimm             M75 Unattached               16.04   1.0  2 
 -- Ray Guimary              M78 Unattached                 DNS   1.0  2 
 
Event 2  M80 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bill Melville            M81 Unattached               15.54  +0.0 
  2 Bill Platts              M80 Unattached               15.80  +0.0 
  3 Dick Cottingham          M80 Portlands Master         18.42  +0.0 
 
Event 2  M90 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bill Lauderback          M91 Unattached               28.32  +0.0 
 
Event 3  W45 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Megan Rankin             W47 Canada                   29.16   2.2 
  2 Gail Kuhnly              W46 Christ Life TC           32.28   2.2 
 
Event 3  W60 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joni Shirley             W61 Unattached               35.89   2.2 
  2 Nancy Nelson             W62 Unattached               41.53   2.2 
 
Event 3  W70 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Barbara Jordan           W72 MVTC                     34.49   2.2 
 
Event 4  M30 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Chad Norman              M33 Unattached               26.4h   4.2  5 
 
Event 4  M35 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Shawn Dolezilek          M37 Unattached               24.4h   4.2  5 
 
Event 4  M40 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Brian Coushay            M44 Portlands Master         24.2h   4.2  5 
  2 Byrke Beller             M40 Unattached               24.6h   4.2  5 
  3 Ken Petroff              M44 Unattached               25.0h   4.2  5 
 
Event 4  M45 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Glen Hunt                M48 Unattached               25.9h   1.8  4 
  2 Aaron Blake              M47 Unattached               26.3h   1.8  4 
 -- Scott Copeland           M49 Barron Park                SCR   1.8  4 
 -- Mark Berry               M46 Unattached                 SCR   1.8  4 
 
Event 4  M50 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Michael Waller           M50 Christ Life TC           23.9h   1.4  3 
 -- Rick Easley              M54 Texas Masters              SCR   1.8  4 
 
Event 4  M55 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Roger Parnell            M59 Reno Tahoe Athle         27.7h   1.4  3 
  2 Robert Hahn              M56 Texas Masters            28.3h   1.4  3 
  3 Howard Widoff            M57 Oregon TC                29.0h   1.4  3 
  4 Art Turock               M58 Unattached               31.3h   1.4  3 
  5 Scott Jackson            M58 Oregon TC                32.1h   1.4  3 
 -- Jim Hiebert              M57 Oregon TC                  SCR          
 
Event 4  M60 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR          
 
Event 4  M65 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Stephen Robbins          M65 Unattached               25.36   4.1  2 
  2 Blaine Lawson            M66 Bohemia                  33.30   4.1  2 
  3 Douglas Kirkpatrick      M65 Unattached               33.57   4.1  2 
 
Event 4  M70 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
 -- Ronald Kirkpatrick       M70 Unattached                 SCR          
 
Event 4  M75 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Portlands Master         29.70   3.3 
  2 Norm Lesage              M78 Canada                   32.31   3.3 
 
Event 4  M80 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bill Melville            M81 Unattached               32.16   3.3 
  2 Dick Cottingham          M80 Portlands Master         38.23   3.3 
 -- Bill Platts              M80 Unattached                 SCR       
 
Event 4  M90 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bill Lauderback          M91 Unattached             1:03.32   3.3 
 
Event 5  W40 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Lisa Valle               W42 Unattached                 DNS  
 
Event 5  W45 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Johnson             W46 Oregon TC              1:05.77  
  2 Gail Kuhnly              W46 Christ Life TC         1:14.37  
 
Event 5  W60 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Zel Brook                W61 Oregon TC                  DNS  
 
Event 5  W70 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jane Dods                W72 Oregon TC              1:43.90  
 
Event 6  M30 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Chad Norman              M33 Unattached               56.94   4 
 
Event 6  M35 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Shawn Dolezilek          M37 Unattached               55.92   4 
  2 John Hlavacs             M35 Bowerman AC              56.98   4 
 
Event 6  M40 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Byrke Beller             M40 Unattached               54.00   4 
  2 Keith Johnson            M40 Christ Life TC           55.43   4 
 
Event 6  M45 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Steve Gideon             M45 Unattached               58.07   3 
 
Event 6  M50 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Waller           M50 Christ Life TC           54.13   3 
  2 Naim Hasan               M51 Portlands Master         58.15   3 
  3 William Maier            M54 Oregon TC                58.72   3 
  4 Rick Easley              M54 Texas Masters          1:01.90   3 
 -- Mike Andrews             M51 Portlands Master           SCR     
 
Event 6  M55 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Howard Widoff            M57 Oregon TC              1:05.46   2 
 -- Rick Russell             M55 Oregon TC                  SCR     
 -- Jim Hiebert              M57 Oregon TC                  SCR     
 -- Art Turock               M58 Unattached                 SCR     
 
Event 6  M60 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bill Boggs               M61 Loose Moose            1:19.99   2 
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR     
 
Event 6  M65 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 -- Stephen Robbins          M65 Unattached                 SCR     
 
Event 6  M75 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Norm Lesage              M78 Canada                 1:25.35  
  2 Donald Leis              M76 SoCal TC               1:36.27  
 
Event 6  M90 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bill Lauderback          M91 Unattached             2:37.81  
 
Event 7  W40 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 -- Lisa Valle               W42 Unattached                 SCR     
 
Event 7  W45 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Johnson             W46 Oregon TC              2:36.90  
  2 Dee Ann Dougherty        W49 Unattached             2:51.34  
 
Event 7  W60 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 -- Zel Brook                W61 Oregon TC                  SCR     
 
Event 8  M30 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Chad Norman              M33 Unattached             2:16.48  
 
Event 8  M40 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Keith Johnson            M40 Christ Life TC         2:09.57  
  2 Garth Merrill            M42 Loose Moose            2:15.80  
  3 Robert Nesbit            M44 Unattached             2:33.97  
 
Event 8  M45 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steve Gideon             M45 Unattached             2:10.70  
  2 Ricardo Troncoso         M49 Rogue Running          2:20.07  
  3 Mike Davis               M49 Unattached             2:21.98  
 -- Kevin Paulk              M48 Bowerman AC                DNS  
 
Event 8  M50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William Maier            M54 Oregon TC              2:17.13  
 -- Lance Podolski           M51 Oregon TC                  SCR  
 
Event 8  M55 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ken Bell                 M57 Unattached             2:42.32  
 -- Gary Ahearn              M57 Unattached                 SCR  
 -- Jeff Weatherhead         M57 Unattached                 SCR  
 -- Jim Hiebert              M57 Oregon TC                  SCR  
 
Event 8  M60 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rich Tucker              M63 Unattached             2:32.14  
  2 Graeme Shirley           M62 Unattached             2:50.11  
  3 Bill Boggs               M61 Loose Moose            3:04.34  
 -- Ron Hanson               M64 Oregon TC                  SCR  
 -- Ronald Pate              M61 Unattached                 SCR  
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR  
 
Event 8  M70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Jon Bixler               M70 Over the Hill TC           SCR  
 
Event 8  M90 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bill Lauderback          M91 Unattached             5:23.85  
 
Event 9  W35 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Janelle Nesbit           W36 Unattached                 SCR  
 
Event 9  W40 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Angela Weaver            W42 Willamette Strid       6:07.3h  
 
Event 9  W45 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carmen Ayala-Tronosco    W49 Rogue Running          5:00.3h  
 
Event 9  W60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Zel Brook                W61 Oregon TC                  SCR  
 
Event 9  W65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Marie-Louise Michelsohn  W66 Unattached                 SCR  
 
Event 9  W70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jane Dods                W72 Oregon TC              8:10.3h  
 
Event 10  M35 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Hlavacs             M35 Bowerman AC            4:55.0h  
 
Event 10  M40 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tim Wakefield            M43 Unattached             4:25.1h  
  2 David Miskimens          M42 Hard Core Runner       4:38.8h  
 
Event 10  M50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kevin Cowley             M50 Portlands Master       7:10.7h  
 
Event 10  M55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeff Weatherhead         M57 Unattached             5:07.8h  
  2 Roger Price              M59 Raritan Valley         5:08.3h  
  3 Rod Thompson             M59 Central Oregon R       5:47.9h  
 -- Ken Bell                 M57 Unattached                 SCR  
 
Event 10  M60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ronald Pate              M61 Unattached             5:28.3h  
  2 Bill Boggs               M61 Loose Moose            6:22.3h  
  3 Keith McConnell          M64 Oregon TC              6:28.0h  
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR  
 
Event 10  M65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Wilcox               M65 Hawaii Masters T       5:54.9h  
 
Event 10  M75 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Donn Kirk                M77 Oregon TC             12:52.4h  
 
Event 10  M80 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Craig McMicken           M82 Oregon TC              9:29.4h  
 
Event 11  W30-94 1 Mile Run Age Graded
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alyssa Tower             W45 Club Northwest         5:32.10  
  2 Carla Hervert            W49 Oregon TC              5:44.28  
  3 Jeanette Groesz          W58 Central Oregon R       6:08.99  
  4 Dee Ann Dougherty        W49 Unattached             6:12.79  
  5 Kori Frasier             W50 Unattached             6:15.52  
  6 Angela Weaver            W42 Willamette Strid       6:29.73  
  7 Sharon Rogers            W47 Oregon TC              6:32.70  
 -- Marie-Louise Michelsohn  W66 Unattached                 SCR  
 
Event 12  M30-94 1 Mile Run Age Graded
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Garth Merrill            M42 Loose Moose            5:15.92  
  2 Christopher Gassner      M47 Unattached             5:30.19  
  3 Michael Hazilla          M62 Potomac Valley         5:47.03  
  4 Rod Thompson             M59 Central Oregon R       6:08.29  
  5 Joe Wilcox               M65 Hawaii Masters T       6:13.68  
  6 Les Castle               M62 Unattached             6:25.73  
  7 Keith McConnell          M64 Oregon TC              6:49.28  
  8 Joe King                 M82 S.F. Olympic Club      7:09.60  
  9 David Wilkins            M64 Oregon TC              7:18.42  
 10 Bill Lauderback          M91 Unattached            10:52.98  
 -- Jon Bixler               M70 Over the Hill TC           SCR  
 -- Mike Lamm                M59 Unattached                 SCR  
 
Event 13  W55 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robin Vesey              W55 Unattached            12:32.96  
 
Event 13  M55 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roger Price              M59 Raritan Valley        10:30.81  
  2 Rod Thompson             M59 Central Oregon R      12:27.57  
 -- Rick Russell             M55 Oregon TC                  SCR  
 
Event 13  M60 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ronald Pate              M61 Unattached            11:27.47  
  2 Michael Hazilla          M62 Potomac Valley        12:02.47  
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR  
 
Event 13  M65 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Wilcox               M65 Hawaii Masters T      14:44.82  
 
Event 16  W45 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sharon Rogers            W47 Oregon TC             21:48.33  
 
Event 16  W55 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robin Vesey              W55 Unattached            21:36.37  
 
Event 16  W60 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Pam Turner               W62 Unattached                 DNS  
 -- Zel Brook                W61 Oregon TC                  DNS  
 
Event 16  W80 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Helen Lachman            W83 Unattached            54:55.63  
 
Event 18  M40 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Craig Godwin             M41 Oregon TC             16:37.34  
  2 Thomas Kreuzpeintner     M42 Oregon TC             16:48.09  
 
Event 18  M45 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sukumaran Appalasamy     M48 Unattached            23:46.35  
 
Event 18  M55 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rod Thompson             M59 Central Oregon R      20:46.09  
 -- Mark Huff                M55 Portlands Master           DNF  
 
Event 18  M60 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ronald Pate              M61 Unattached            19:52.76  
 -- Bill Boggs               M61 Loose Moose                SCR  
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR  
 
Event 18  M65 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dave Needham             M68 Unattached            23:17.86  
 -- Joe Wilcox               M65 Hawaii Masters T           SCR  
 
Event 18  M70 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ken Ogden                M72 Oregon TC             24:41.34  
 
Event 18  M80 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Craig McMicken           M82 Oregon TC             31:43.76  
 
Event 20  W60 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Zel Brook                W61 Oregon TC                  SCR  
 
Event 20  M40 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Craig Thornley           M44 Unattached            36:29.85  
 
Event 20  M45 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sukumaran Appalasamy     M48 Unattached            48:46.39  
 
Event 20  M65 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Joe Wilcox               M65 Hawaii Masters T           SCR  
 
Event 22  W65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie-Louise Michelsohn  W66 Unattached             9:10.30  
 
Event 22  M60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ronald Pate              M61 Unattached             8:23.45  
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR  
 
Event 22  M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Blaine Lawson            M66 Bohemia               10:52.07  
 
Event 23  M30 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Josh Davis               M31 Unattached            10:41.29  
 
Event 23  M40 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Miskimens          M42 Hard Core Runner      11:27.70  
 
Event 23  M45 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Chip Roe                 M46 Unattached                 SCR  
 
Event 24  W65 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Becky Sisley             W69 Oregon TC                17.33  +0.0 
 
Event 24  W70 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Barbara Jordan           W72 MVTC                     17.93  +0.0 
 
Event 26  W45 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Linda Butler             W45 Portlands Master         14.97   0.8 
 
Event 26  W50 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Donna Schultz            W50 Willamette Strid           DNS   0.8 
 
Event 31  M50 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Don Danielson            M53 Oregon TC                20.90   1.5 
 
Event 31  M60 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joe Johnston             M64 Florida AC               18.07   1.5 
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR       
 
Event 33  M35 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 John Hlavacs             M35 Bowerman AC              18.94   1.4 
 
Event 35  W70 300 Long Hurdles 27"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Barbara Jordan           W72 MVTC                       SCR  
 
Event 36  M60 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           DNS  
 
Event 36  M70 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ronald Kirkpatrick       M70 Unattached               56.14  
 
Event 37  M50 400 Long Hurdles 33"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Rick Easley              M54 Texas Masters              SCR  
 
Event 39  W35 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Janelle Nesbit           W36 Unattached            15:50.82  
 
Event 39  W40 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathryn Grimes           W44 Racewalkers NW         8:35.71  
  2 AnnMarie Bruning         W43 Western Women Go       9:12.75  
 
Event 39  W45 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Catherine Huhn           W46 Unattached            13:11.59  
 
Event 39  W50 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Allison McCormick        W50 Unattached                 SCR  
 
Event 39  W65 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rita Sinkovec            W68 High Altitude RW      10:21.68  
  2 Donna Lafayette          W65 Unattached            10:43.41  
 
Event 39  M50 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Conrad Williamson        M53 Unattached            10:34.16  
 
Event 39  M55 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rob Frank                M55 Racewalkers NW         8:04.84  
 -- Eric Larsen              M58 Racewalkers NW              DQ  
 
Event 39  M60 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Denny Robeson            M61 Unattached             9:06.69  
  2 Keith McConnell          M64 Oregon TC              9:56.58  
 
Event 39  M65 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George Opsahl            M66 Racewalkers NW         8:44.17  
 
Event 39  M75 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Dick Vaughn              M77 Racewalkers NW             SCR  
 -- Ron MacPike              M75 Racewalkers NW             SCR  
 
Event 39  M80 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richard Hansen           M82 Unattached            12:28.55  
 
Event 41  W40 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathryn Grimes           W44 Racewalkers NW        27:39.50  
 
Event 41  W45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nana Bellerud            W49 Western Women Go      32:44.87  
  2 Catherine Huhn           W46 Unattached            43:58.25  
 
Event 41  W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bertie August            W55 Racewalkers NW        36:20.12  
  2 Sandy Coila              W57 Unattached            36:45.19  
 
Event 41  W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathy Frable             W62 Racewalkers NW        32:35.34  
  2 Darlene Backlund         W62 Racewalkers NW        33:04.69  
  3 Judy Heller              W62 Wonder of Walkin      35:14.49  
 
Event 41  W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rita Sinkovec            W68 High Altitude RW      33:03.34  
  2 Donna Lafayette          W65 Unattached            33:26.99  
 
Event 41  M45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Tommy Aunan              M49 Unattached                 SCR  
 
Event 41  M50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Douglas VerMeer          M54 Racewalkers NW        30:28.33  
 
Event 41  M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rob Frank                M55 Racewalkers NW        27:10.63  
 
Event 41  M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stan Chraminski          M60 Pacific Pacers        28:04.79  
  2 Denny Robeson            M61 Unattached            29:39.82  
 
Event 41  M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George Opsahl            M66 Racewalkers NW        29:02.00  
 -- John Backlund            M68 Racewalkers NW             SCR  
 
Event 41  M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Johnson             M70 Florida AC            28:16.82  
 
Event 41  M75 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Dick Vaughn              M77 Racewalkers NW             SCR  
 
Event 41  M80 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richard Hansen           M82 Unattached            41:49.81  
 
Event 43  W30-39 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Oregon Track Club Masters  'A'                      1:05.8h  
     1) Gail Kuhnly 46                  2) Mary Johnson 46                
     3) Megan Rankin 47                 4) Janelle Nesbit 36              
 
Event 44  M40-49 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pacific Northwest Association  'A'                    47.9h  
     1) Aaron Blake 47                  2) Michael Waller 50              
     3) Brian Coushay 44                4) Keith Johnson 40               
 
Event 46  M40-49 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pick Up  'A'                                        4:28.1h  
     1) Garth Merrill 42                2) Robert Nesbit 44               
     3) Bill Boggs 61                   4) Rod Thompson 59                
 
Event 46  M50-59 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Oregon Track Club Masters  'A'                      4:42.4h  
     1) Howard Widoff 57                2) Bob Hacker 55                  
     3) William Maier 54                4) Rick Russell 55                
  2 Oregon Association  'A'                             6:01.2h  
     1) Sukumaran Appalasamy 48         2) David Wilkins 64               
     3) Jane Dods W72                   4) Keith McConnell 64             
  3 Racewalkers NW  'A'                                 7:46.0h  
     1) George Opsahl 66                2) Douglas VerMeer 54             
     3) Denny Robeson 61                4) Rob Frank 55                   
 
Event 53  W50 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Yvonne Kirkpatrick       W53 Unattached               3.02m   1.6   9-11.00 
 
Event 53  W60 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Caroline Cooney          W61 Portlands Master         3.05m   1.9  10-00.25 
 
Event 53  W65 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Becky Sisley             W69 Oregon TC                3.18m   1.3  10-05.25 
 
Event 53  W70 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Barbara Jordan           W72 MVTC                     2.83m   1.5   9-03.50 
 
Event 54  M35 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Shawn Dolezilek          M37 Unattached               6.07m   2.6  19-11.00 
 
Event 54  M40 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Mike Toll                M44 Unattached               5.66m   1.5  18-07.00 
  2 Todd Anderson            M41 Unattached               5.41m   2.5  17-09.00 
 
Event 54  M45 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Scott Copeland           M49 Barron Park              4.92m   1.6  16-01.75 
 
Event 54  M55 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Carl Cody                M56 Unattached               4.98m   2.0  16-04.25 
 -- Roger Parnell            M59 Reno Tahoe Athle           DNF   NWI           
 
Event 54  M60 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Dick Clintworth          M61 Unattached               4.23m   0.8  13-10.50 
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR   NWI           
 
Event 55  M65 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Douglas Kirkpatrick      M65 Unattached               3.25m   0.7  10-08.00 
  2 Dale Nelson              M65 Unattached               2.82m  +0.0   9-03.00 
 
Event 55  M70 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kermit Walker            M72 Unattached               4.34m   1.3  14-03.00 
 
Event 55  M75 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Donald Leis              M76 SoCal TC                 2.92m   2.1   9-07.00 
 
Event 55  M80 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Bill Platts              M80 Unattached               3.55m   1.1  11-07.75 
 -- Dick Cottingham          M80 Portlands Master           SCR   NWI           
 
Event 56  W35 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Janelle Nesbit           W36 Unattached               3.16m   2.7  10-04.50 
 
Event 56  W40 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
 -- Julie Toll               W42 Unattached                 SCR   NWI           
 
Event 56  W70 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Barbara Jordan           W72 MVTC                     6.63m   5.6  21-09.00 
 
Event 57  M35 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Shawn Dolezilek          M37 Unattached              11.07m   2.3  36-04.00 
 
Event 57  M40 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brian Coushay            M44 Portlands Master        13.20m   1.1  43-03.75 
 -- Mike Toll                M44 Unattached                 SCR   NWI           
 
Event 57  M50 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
 -- Mike Lariza              M52 Portlands Master           SCR   NWI           
 
Event 57  M55 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Scott Jackson            M58 Oregon TC                8.82m   1.6  28-11.25 
 
Event 58  M60 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR   NWI           
 
Event 58  M65 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Douglas Kirkpatrick      M65 Unattached               6.46m   3.3  21-02.50 
  2 Dale Nelson              M65 Unattached               5.41m   2.4  17-09.00 
 
Event 58  M70 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kermit Walker            M72 Unattached               9.71m   4.6  31-10.25 
 
Event 58  M75 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Portlands Master         9.06m   4.6  29-08.75 
 -- Donald Leis              M76 SoCal TC                   SCR   NWI           
 
Event 59  W40 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Julie Toll               W42 Unattached               1.21m    3-11.50 
 
Event 60  W60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Caroline Cooney          W61 Portlands Master         1.09m    3-06.75 
 
Event 60  W65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Becky Sisley             W69 Oregon TC                1.17m    3-10.00 
 
Event 60  W70 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Christel Donley          W73 Colorado Masters         1.09m    3-06.75 
 
Event 61  M35 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Hlavacs             M35 Bowerman AC              1.49m    4-10.50 
 
Event 61  M40 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mike Toll                M44 Unattached               1.61m    5-03.25 
 
Event 61  M45 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Michael Jaqua            M45 Willamette Strid         1.53m    5-00.25 
 
Event 61  M50 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bruce McBarnette         M50 Potomac Valley           1.91m    6-03.25 
  2 Keith Nelson             M53 Unattached               1.53m    5-00.25 
  3 Don Danielson            M53 Oregon TC                1.25m    4-01.25 
 
Event 61  M55 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carl Cody                M56 Unattached               1.45m    4-09.00 
  2 Reinhard Jensen          M59 Portlands Master         1.45m    4-09.00 
 
Event 61  M60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joe Johnston             M64 Florida AC               1.49m    4-10.50 
  2 Jact Casey               M61 Oregon TC                1.45m    4-09.00 
  3 Dick Clintworth          M61 Unattached               1.33m    4-04.25 
 -- Stephen Peirce           M64 Portlands Master           SCR            
 
Event 62  M65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jerry Huhn               M67 Unattached               1.29m    4-02.75 
  1 Jay Edwards              M65 Unattached               1.29m    4-02.75 
  3 Don McCrea               M67 Portlands Master         1.17m    3-10.00 
  4 Dale Nelson              M65 Unattached               1.17m    3-10.00 
 -- Dick Cunningham          M68 Pole Pilots                SCR            
 
Event 62  M75 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Portlands Master         1.25m    4-01.25 
  2 Donald Leis              M76 SoCal TC                 1.05m    3-05.25 
 
Event 63  M30 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Thomas Sorenson          M31 Unattached               3.70m   12-01.50 
 -- Jesse Rudelitsch         M30 Willamette Strid            NH            
 
Event 63  M35 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tim VanDehey             M37 Unattached               3.40m   11-01.75 
 
Event 63  M45 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Michael Jaqua            M45 Willamette Strid         3.50m   11-05.75 
  2 Dan Umenhofer            M48 Raineer Beach TC         3.30m   10-10.00 
  3 Robert McCormick         M46 Unattached               3.20m   10-06.00 
 -- Marc Fish                M46 Unattached                 SCR            
 
Event 63  M50 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dan West                 M53 Oregon TC                3.50m   11-05.75 
 -- Louis Baucom             M51 Star Vault                  NH            
 
Event 63  M55 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carl Cody                M56 Unattached               3.20m   10-06.00 
 
Event 63  M60 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Altendorf           M62 Oregon TC                3.50m   11-05.75 
  2 Dennis Phillips          M62 Unattached               3.30m   10-10.00 
 -- Dick Clintworth          M61 Unattached                  NH            
 -- Joe Johnston             M64 Florida AC                  NH            
 -- Josef Pfister            M60 Willamette Strid            NH            
 -- Matti Kilpelainen        M62 Motor City Strid            NH            
 -- Dick Cunningham          M68 Pole Pilots                SCR            
 
Event 64  W50 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Donna Schultz            W50 Willamette Strid            NH            
 
Event 64  W65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Becky Sisley             W69 Oregon TC                2.30m    7-06.50 
 
Event 64  M65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Larry Holmes             M66 Portlands Master         3.00m    9-10.00 
  2 Arthur Ribbel            M66 N Coast Vaulter          2.90m    9-06.25 
  3 Don McCrea               M67 Portlands Master         2.30m    7-06.50 
 -- Dick Cunningham          M68 Pole Pilots                SCR            
 
Event 64  M70 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Terry Cannon             M70 Oregon TC                3.00m    9-10.00 
  2 Allen Morris             M74 Oregon TC                2.10m    6-10.75 
 
Event 64  M75 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Portlands Master         2.50m    8-02.50 
  2 Jerry Donley             M78 Colorado Masters         2.10m    6-10.75 
 
Event 64  M80 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- John Cleveland           M83 Oregon TC                   NH            
 
Event 66  W30 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Julie Albertson          W33 Unattached               7.04m   23-01.25 
 
Event 66  W50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yvonne Kirkpatrick       W53 Unattached               9.74m   31-11.50 
 
Event 66  W65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Georgia Cutler           W65 Oregon TC                7.37m   24-02.25 
  2 Kathy Noble              W65 Unattached               6.54m   21-05.50 
  3 Roslyn Katz              W66 Golden Stars TC          6.45m   21-02.00 
 
Event 66  W70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Christel Donley          W73 Colorado Masters         7.22m   23-08.25 
 
Event 66  W85 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melanie Reske            W87 Oregon TC                4.22m   13-10.25 
 
Event 67  M30 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Scott Swearinger         M31 Unattached              10.90m   35-09.25 
 
Event 67  M35 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Hlavacs             M35 Bowerman AC              7.25m   23-09.50 
 
Event 67  M40 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mike Curry               M41 Reno Tahoe Athle        12.51m   41-00.50 
 -- Rick Hebb                M44 Unattached                 SCR            
 
Event 67  M50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ray Burton               M52 Unattached              14.69m   48-02.50 
 
Event 67  M55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tim Muller               M58 Unattached              14.18m   46-06.25 
  2 Dennis Cameron           M59 Reno Tahoe Athle        10.52m   34-06.25 
 -- Robert Rogers            M57 Unattached                 SCR            
 
Event 68  M60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jerry Ford               M61 Unattached              13.80m   45-03.50 
  2 William Harvey           M62 Unattached              13.64m   44-09.00 
  3 Bill Deeter              M61 Unattached              12.38m   40-07.50 
  4 Arnold Lane              M62 Portlands Master        12.24m   40-02.00 
  5 Thomas Fahey             M60 Unattached              11.68m   38-04.00 
  6 Cornelius McCormick      M64 Unattached               9.01m   29-06.75 
 
Event 68  M65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Robert Ward              M69 Portlands Master        12.78m   41-11.25 
  2 Rich Noble               M67 Unattached              10.82m   35-06.00 
  3 Jerry Huhn               M67 Unattached              10.80m   35-05.25 
  4 Joe Myers                M68 Oregon TC                8.88m   29-01.75 
  5 Don McCrea               M67 Portlands Master         8.79m   28-10.25 
 -- George Mathews           M65 Seattle Masters            SCR            
 
Event 69  M70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Humphreys            M72 Unattached              11.68m   38-04.00 
  2 Neil Saling              M72 Portlands Master        11.32m   37-01.75 
  3 Robert Darling           M72 Oregon TC               10.86m   35-07.75 
  4 Marvin Ginsburg          M72 Unattached              10.48m   34-04.75 
  5 William Gramley          M72 Carolinas TF Clu        10.09m   33-01.25 
 
Event 69  M75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Ward                 M75 Dallas Masters          12.07m   39-07.25 
  2 Wayne Sabin              M75 Oregon TC                9.92m   32-06.50 
  3 Harvey Lewellen          M79 Oregon TC                9.51m   31-02.50 
  4 Tom Allison              M78 Oregon TC                9.24m   30-03.75 
  5 Robert Jordan            M75 Unattached               9.17m   30-01.00 
 -- Ray Guimary              M78 Unattached                 SCR            
 
Event 69  M80 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Vince Sempronio          M82 Unattached               7.51m   24-07.75 
  2 Frank Weber              M84 Portlands Master         6.90m   22-07.75 
 
Event 71  W30 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Julie Albertson          W33 Unattached              19.84m      65-01 
 
Event 71  W45 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Linda Butler             W45 Portlands Master        22.36m      73-04 
 
Event 71  W50 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yvonne Kirkpatrick       W53 Unattached              26.35m      86-05 
 
Event 71  W65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Georgia Cutler           W65 Oregon TC               19.91m      65-04 
  2 Roslyn Katz              W66 Golden Stars TC         17.53m      57-06 
  3 Kathy Noble              W65 Unattached              15.59m      51-02 
 
Event 71  W85 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melanie Reske            W87 Oregon TC                9.92m      32-06 
 
Event 72  M30 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Scott Swearinger         M31 Unattached              31.30m     102-08 
 -- Jim Hlavacs              M34 Portlands Master           SCR            
 
Event 72  M35 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Hlavacs             M35 Bowerman AC             26.18m      85-11 
  2 Shawn Dolezilek          M37 Unattached              25.41m      83-04 
 
Event 72  M40 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Richard Ward             M44 Unattached              35.84m     117-07 
  2 Mike Curry               M41 Reno Tahoe Athle        33.81m     110-11 
 -- Rick Hebb                M44 Unattached                  ND            
 -- Todd Anderson            M41 Unattached                  ND            
 
Event 72  M45 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mark Phillips            M45 Portlands Master        26.80m      87-11 
 
Event 72  M50 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brian Valley             M53 Unattached              40.04m     131-04 
  2 Dan West                 M53 Oregon TC               29.00m      95-02 
  3 Don Danielson            M53 Oregon TC               19.86m      65-02 
 -- Ray Burton               M52 Unattached                 SCR            
 
Event 72  M55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tim Muller               M58 Unattached              47.22m     154-11 
  2 Gerald Prnjak            M59 Unattached              32.10m     105-04 
  3 Dennis Cameron           M59 Reno Tahoe Athle        27.00m      88-07 
 
Event 73  M60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Thomas Fahey             M60 Unattached              50.77m     166-07 
  2 Hank Konen               M61 Reno Tahoe Athle        43.86m     143-11 
  3 William Harvey           M62 Unattached              40.91m     134-03 
  4 Cornelius McCormick      M64 Unattached              38.61m     126-08 
  5 Arnold Lane              M62 Portlands Master        35.99m     118-01 
 -- Bill Deeter              M61 Unattached                  ND            
 
Event 73  M65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roger Busch              M67 Unattached              43.64m     143-02 
  2 Robert Ward              M69 Portlands Master        43.00m     141-01 
  3 Jerry Huhn               M67 Unattached              37.56m     123-03 
  4 Joe Myers                M68 Oregon TC               37.17m     121-11 
  5 John King                M69 Portlands Master        34.38m     112-09 
  6 Rich Noble               M67 Unattached              33.26m     109-01 
  7 Barclay Wyss             M69 Unattached              29.10m      95-06 
 -- Richard Hotchkiss        M69 Unattached                 SCR            
 
Event 74  M70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Humphreys            M72 Unattached              40.62m     133-03 
  2 Neil Saling              M72 Portlands Master        39.46m     129-05 
  3 William Gramley          M72 Carolinas TF Clu        39.22m     128-08 
  4 Robert Darling           M72 Oregon TC               34.94m     114-07 
  5 Marvin Ginsburg          M72 Unattached              25.77m      84-06 
 
Event 74  M75 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Ward                 M75 Dallas Masters          39.51m     129-07 
  2 Harvey Lewellen          M79 Oregon TC               33.28m     109-02 
  3 Wayne Sabin              M75 Oregon TC               29.27m      96-00 
  4 Robert Jordan            M75 Unattached              29.03m      95-03 
  5 Tom Allison              M78 Oregon TC               26.43m      86-08 
 
Event 74  M80 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Vince Sempronio          M82 Unattached              17.46m      57-03 
  2 Frank Weber              M84 Portlands Master        16.01m      52-06 
 
Event 76  W55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joyce Taylor             W58 Portlands Master        37.48m     122-11 
 
Event 76  W65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Georgia Cutler           W65 Oregon TC               30.20m      99-01 
  2 Roslyn Katz              W66 Golden Stars TC         26.22m      86-00 
 
Event 76  W85 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melanie Reske            W87 Oregon TC                7.04m      23-01 
 
Event 77  M40 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mike Curry               M41 Reno Tahoe Athle        40.56m     133-01 
 
Event 77  M50 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Ray Burton               M52 Unattached                 SCR            
 -- Charlie Mendoza          M50 Unattached                 SCR            
 
Event 77  M55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dennis Cameron           M59 Reno Tahoe Athle        41.17m     135-01 
 
Event 78  M60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Todd Taylor              M61 Portlands Master        54.73m     179-07 
  2 Hank Konen               M61 Reno Tahoe Athle        46.23m     151-08 
  3 Bill Deeter              M61 Unattached              26.05m      85-05 
 
Event 78  M65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 George Mathews           M65 Seattle Masters         49.41m     162-01 
  2 Bob Cahners              M66 Florida AC              45.77m     150-02 
  3 Jerry Huhn               M67 Unattached              33.89m     111-02 
 -- Richard Hotchkiss        M69 Unattached                 SCR            
 
Event 79  M70 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Humphreys            M72 Unattached              40.55m     133-00 
  2 William Gramley          M72 Carolinas TF Clu        35.76m     117-04 
 
Event 79  M75 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Ward                 M75 Dallas Masters          51.51m     169-00 
  2 Harvey Lewellen          M79 Oregon TC               35.42m     116-02 
  3 Wayne Sabin              M75 Oregon TC               28.17m      92-05 
  4 Robert Jordan            M75 Unattached              25.56m      83-10 
  5 Tom Allison              M78 Oregon TC               23.79m      78-01 
 
Event 82  W30 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Julie Albertson          W33 Unattached              16.26m      53-04 
 
Event 82  W50 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Allison McCormick        W50 Unattached              25.20m      82-08 
  2 Yvonne Kirkpatrick       W53 Unattached              17.02m      55-10 
 
Event 82  W65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Becky Sisley             W69 Oregon TC               27.13m      89-00 
  2 Georgia Cutler           W65 Oregon TC               20.40m      66-11 
  3 Roslyn Katz              W66 Golden Stars TC         15.84m      52-00 
 
Event 82  W70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Christel Donley          W73 Colorado Masters        20.65m      67-09 
 
Event 82  W85 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melanie Reske            W87 Oregon TC                7.97m      26-02 
 
Event 83  M35 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Shawn Dolezilek          M37 Unattached              38.20m     125-04 
  2 John Hlavacs             M35 Bowerman AC             34.25m     112-04 
 
Event 83  M40 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mike Curry               M41 Reno Tahoe Athle        34.99m     114-09 
 -- Rick Hebb                M44 Unattached                 SCR            
 
Event 83  M50 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brian Valley             M53 Unattached              47.41m     155-06 
  2 Rick Easley              M54 Texas Masters           45.02m     147-08 
  3 Charlie Mendoza          M50 Unattached              39.04m     128-01 
 -- Ray Burton               M52 Unattached                 SCR            
 
Event 85  M60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Schneider           M63 Unattached              43.74m     143-06 
  2 Bob Hibschman            M63 Oregon TC               29.48m      96-09 
 
Event 85  M65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gary Stenlund            M67 Portlands Master        51.12m     167-08 
  2 Doug Appel               M66 Unattached              42.79m     140-05 
  3 Jerry Huhn               M67 Unattached              42.35m     138-11 
  4 Don McCrea               M67 Portlands Master        27.84m      91-04 
 
Event 86  M70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Robert Darling           M72 Oregon TC               36.29m     119-01 
  2 Bob Humphreys            M72 Unattached              24.36m      79-11 
 
Event 86  M75 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tom Allison              M78 Oregon TC               21.28m      69-10 
  2 Wayne Sabin              M75 Oregon TC               18.42m      60-05 
 -- Robert Jordan            M75 Unattached                 SCR            
 
Event 86  M80 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bill Platts              M80 Unattached              38.23m     125-05 
  2 Frank Weber              M84 Portlands Master        17.25m      56-07 
 
Event 87  W55 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joyce Taylor             W58 Portlands Master        11.29m   37-00.50 
 
Event 87  W65 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Georgia Cutler           W65 Oregon TC               12.02m   39-05.25 
  2 Roslyn Katz              W66 Golden Stars TC         10.63m   34-10.50 
 
Event 87  W85 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melanie Reske            W87 Oregon TC                4.86m   15-11.50 
 
Event 88  M40 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mike Curry               M41 Reno Tahoe Athle        14.11m   46-03.50 
 
Event 88  M50 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Ray Burton               M52 Unattached                 SCR            
 
Event 88  M55 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dennis Cameron           M59 Reno Tahoe Athle        14.50m   47-07.00 
 
Event 89  M60 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Todd Taylor              M61 Portlands Master        19.40m   63-07.75 
  2 Hank Konen               M61 Reno Tahoe Athle        18.37m   60-03.25 
  3 Bill Deeter              M61 Unattached              10.71m   35-01.75 
 
Event 89  M65 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 George Mathews           M65 Seattle Masters         19.90m   65-03.50 
  2 Bob Cahners              M66 Florida AC              17.60m   57-09.00 
  3 Jerry Huhn               M67 Unattached              13.56m   44-06.00 
  4 John King                M69 Portlands Master         7.05m   23-01.75 
 -- Richard Hotchkiss        M69 Unattached                 SCR            
 
Event 90  M70 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Humphreys            M72 Unattached              14.83m   48-08.00 
  2 William Gramley          M72 Carolinas TF Clu        14.14m   46-04.75 
 
Event 90  M75 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Ward                 M75 Dallas Masters          18.25m   59-10.50 
  2 Harvey Lewellen          M79 Oregon TC               14.73m   48-04.00 
  3 Wayne Sabin              M75 Oregon TC               12.20m   40-00.50 
  4 Tom Allison              M78 Oregon TC                8.93m   29-03.75 
 -- Robert Jordan            M75 Unattached                 SCR            
 
Event 90  M80 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Vince Sempronio          M82 Unattached               8.15m   26-09.00 
 
Event 92  W55 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joyce Taylor             W58 Portlands Master         7.89m   25-10.75 
 
Event 92  W65 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Georgia Cutler           W65 Oregon TC                6.50m   21-04.00 
  2 Roslyn Katz              W66 Golden Stars TC          5.74m   18-10.00 
 
Event 92  W85 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melanie Reske            W87 Oregon TC                3.46m   11-04.25 
 
Event 93  M40 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mike Curry               M41 Reno Tahoe Athle         8.86m   29-01.00 
 
Event 93  M55 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dennis Cameron           M59 Reno Tahoe Athle         7.00m   22-11.75 
 
Event 94  M60 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Todd Taylor              M61 Portlands Master        10.92m   35-10.00 
  2 Hank Konen               M61 Reno Tahoe Athle         9.63m   31-07.25 
  3 Bill Deeter              M61 Unattached               5.60m   18-04.50 
 
Event 94  M65 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 George Mathews           M65 Seattle Masters         10.60m   34-09.50 
  2 Bob Cahners              M66 Florida AC               9.44m   30-11.75 
 -- Richard Hotchkiss        M69 Unattached                 SCR            
 
Event 95  M70 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 William Gramley          M72 Carolinas TF Clu         8.25m   27-01.00 
 
Event 95  M75 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bob Ward                 M75 Dallas Masters           9.72m   31-10.75 
  2 Harvey Lewellen          M79 Oregon TC                7.78m   25-06.25 
  3 Wayne Sabin              M75 Oregon TC                6.68m   21-11.00 
 -- Robert Jordan            M75 Unattached                 SCR            
 -- Tom Allison              M78 Oregon TC                  SCR            
 
Event 95  M80 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Vince Sempronio          M82 Unattached               5.45m   17-10.75